Czym jest
Terapia CranioSacralna Upledgera?
JEDNA Z METOD
TERAPII MANUALNEJ
Układ cranio-sacralny odpowiada za prawidłowy rozwój oraz funkcjonowanie ośrodkowego układu nerwowego. Składa się on ze struktur, które otaczają, wspomagają i chronią mózg oraz rdzeń kręgowy. Wśród nich wyróżniamy np. kości czaszki, opony mózgu i rdzenia kręgowego, płyn mózgowo-rdzeniowy. I to właśnie z tymi strukturami pracuje terapeuta cranio-sacralny.
UWOLNIENIE SomatoEmocjonalne®
Terapeuta cranio-sacralny nie ogranicza się jedynie do pracy z ciałem pacjenta, ale obejmuje całą jego osobę. Wykorzystujemy tu wyjątkowe podejście psychosomatyczne opracowane przez dr. Upledgera, znane jako Uwolnienie SomatoEmocjonalne® (SomatoEmotional Release®). Metoda ta jest szczególnie skuteczna u pacjentów, u których sama praca z ciałem nie wystarcza. Stosuje się ją w przypadku traum, PTSD, trudnych doświadczeń życiowych, a także w leczeniu depresji, silnego lęku czy bezsenności.
SESJA
TERAPEUTYCZNA
Podczas sesji terapeutycznej pacjent zazwyczaj leży na plecach, pozostając w pełnym ubraniu przez cały czas jej trwania.
Terapeuta przeprowadza delikatne, nieinwazyjne badanie całego ciała, aby ocenić jego stan. Zakres technik stosowanych w Terapii CranioSacralnej Upledgera jest szeroki. Może obejmować subtelny kontakt jednej lub obu dłoni terapeuty z ciałem pacjenta, precyzyjne kompresje odpowiednich punktów lub trakcje kości czaszki w obszarach o ograniczonej ruchomości, pracę z mimowolnymi ruchami ciała pacjenta, ukierunkowanie pola energetycznego lub ich dowolne kombinacje. Choć wiele technik koncentruje się na membranach otaczających mózg i rdzeń kręgowy, inne części ciała również mają wpływ na ich funkcjonowanie, dlatego terapeuta obejmuje badaniem całe ciało.
W terapii ważne jest, aby praca rąk terapeuty była zintegrowana z odbiorem wrażeń z układu kostnego pacjenta, choć główny nacisk kładzie się na tkanki miękkie i przepływ płynów. Zdrowie organizmu jest w dużej mierze zależne od prawidłowego ruchu i cyrkulacji płynów, dlatego optymalizacja tego przepływu wspiera procesy fizjologiczne oraz uruchamia mechanizmy samouzdrawiania.
Terapeuta redukuje ograniczenia w tkance łącznej, poprawiając jej elastyczność, giętkość i nawilżenie, co może pomóc w przypadku urazów, stanów zapalnych lub innych patologii.
Sesja Terapii CranioSacralnej łączy wiedzę z zakresu anatomii, fizjologii i biomechaniki z kreatywnym podejściem terapeutycznym. Efekt końcowy terapii w dużej mierze zależy od współpracy między pacjentem a terapeutą. Terapeuta pełni rolę osoby torującej – wspiera naturalne zdolności samoleczenia pacjenta, często nazywane „Wewnętrznym Lekarzem“, używając przy tym umiejętności palpacyjnych i komunikacyjnych. Pomaga pacjentowi uruchomić wszystkie możliwe mechanizmy zdrowienia w jego ciele tak, aby mógł on osiągnąć optymalny stan zdrowia.